פטנט, מדגם וסימן מסחר

תקופת ההתמחות הנדרשת בכדי לקבל רישיון בישראל כעורך פטנטים, אמורה להכשיר את המתמחה בכמה תחומים של קניין רוחני. רישום פטנטים, רישום מדגמים ורישום סימני מסחר. אלה כמה סוגי הגנה אשר ניתן לנסות לקבל עבור פיתוח חדש ואשר באים להשלים אחד את השני. בחלק ההדרכות שבאתר זה, בסרטון השני של המצגת בקורס חדשנות שאני נותן כל שנה בפקולטה לרפואה בטכניון, ניתן למצוא הסבר לגבי איך ניתן ליישם את שלושת מנגנוני ההגנה הללו למוצר אחד.

פטנט

פטנט נועד להגן על המצאה שהיא טכנית בעיקרה. כתלות במצב הידע בתחום ההמצאה, הבעלים של בקשה לפטנט יכל לנסות לקבל הגנה רחבה ככל שניתן עבור עקרונות טכניים פיסיקליים הנוגעים להמצאה. אם מצב הידע מאפשר והבקשה לפטנט נערכה בקפידה, אז ההגנה יכולה להיות רחבה כך שתכסה גם מנגנונים מקבילים שמתחרים בעתיד אולי ינסו ליישם בכדי לעקוף את ההגנה הניתנת בפטנט. במרבית מדינות העולם (מלבד ארה"ב שם יש שנת חסד) יש להגיש בקשה לפטנט לפני שההמצאה נחשפת באופן פומבי.

מדגם

מדגם נועד להגן על עיצוב חדש ומקורי שניתן לחפץ המיועד להיות משווק באופן מסחרי. ההגנה שמדגם מעניק היא בדרך כלל לצורה הספציפית המופיעה במבטי המדגם ומועילה בעיקר במניעה של העתקות בוטות של העיצוב המוגן. אם לדוגמא, מדגם רשום מגן על קווי מתאר עגולים אשר עוצבו לחפץ, בעוד מוצר מתחרה יוצא לשוק עם קווי מתאר ישרים לחפץ דומה, יתכן והמדגם הרשום לא יוכל למנוע מהמוצר המתחרה מלצאת לשוק. בשונה מפטנט, במרבית מדינות העולם יש שנת חסד בין המועד שהעיצוב הוצג לראשונה ועד למועד שניתן עדיין לרשום עבורו מדגם.

סימן מסחר

סימן מסחר נועד להגן על לדוגמא לוגו או כיתוב המיועדים להיות מיושמים על מוצרים הנמכרים בשוק. מטרת סימן המסחר היא למנוע ממתחרים מלהשתמש באותו הסימן עבור מוצרים שלהם ובכך "לרכב" על המוניטין של מי שיצא ראשון לשוק עם המוצר.  בשונה מפטנטים או מדגמים, אין צורך לרשום סימן מסחר מיד וניתן להמתין גם כמה שנים עד שהסימן רוכש אופן מבחין ובכך מקל על רישומו. יחד עם זאת, כאשר בוחרים להמתין עם רישום סימן המסחר מומלץ להשתמש בסימן באופן נכון כך שיובהר לכל שרואים בו כנכס קניין רוחני.

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם