פטנט על אלגוריתם

הנושא של כשירות תוכנות ואלגוריתם להגנה פטנטית חשוב להבנה מכיוון שבעולם הטכנולוגי שבו אנו כיום חיים ניתן למצוא תוכנות ואלגוריתמים כמעט בכל מוצר או שירות חדשני שבו אנחנו משתמשים.

פרקטיקת הפטנטים האירופית לדוגמא (בתרגום חופשי לעברית) תחת תת ס' 1 של פרק 52 מגדירה שפטנט אירופי יוענק על כל המצאה, בכל תחום טכנולוגי, ובלבד שהיא חדשה, כרוכה בצעד המצאתי ויכולה למצוא יישום תעשייתי.

בתת ס' 2 יש כמה החרגות של המצאות אשר לא יחשבו ככשירות לפטנט וביניהם ניתן למצוא תוכנות למחשב – אולם תת ס' 3 אז מבהיר שהחרגות אלה רק ייושמו במידה שבה בקשת פטנט אירופית או פטנט אירופי יתייחסו לנושא המוחרג as such.

ז"א, באירופה לא ניתן יהיה לקבל פטנט על תוכנה (או אלגוריתם שמאחורי התוכנה) אם זה בלבד נושא הפטנט, אולם אם השימוש בתוכנה או אלגוריתם הוא ליישום תעשייתי בעולם הממשי – החרגה זו לא תתקיים וכן ניתן יהיה לקבל הגנה פטנטית על תוכנות/אלגוריתמים בהקשר זה.

בישראל יש סדרה של החלטות שהתקבלו בעניין כשירות לפטנט של המצאות מבוססות תוכנה, כאשר אחת הידועות שבהן היא בעניין United Technologies שם נדונה המצאה העוסקת במערכת לוויסות אספקת דלק למנוע של מסוק במטרה להביא לידי צריכה מינימאלית של הדלק אותו צורך המסוק תוך כדי מעופו.

בהמצאה זו של United Technologies עיקר החידוש התבטא ביחידת שליטה ממוחשבת הגורמת לתיקונים בקצב זרימת הדלק למנוע, ורשם הפטנטים בזמנו קבע שמכיוון שהתכנה היא הרכיב המרכזי של החידוש באמצאה, אין היא כשירה לפטנט.

אולם בערעור שהוגש, בית המשפט קבע כי על מנת שהתהליך יהיה כשיר לפטנט "צריך שיביא בסופו של דבר לתוצאה מסוימת שיהא בה משום חידוש והתקדמות מבחינה טכנולוגית" ומכיוון שמצא ש"מתרחשים תהליכים טכנולוגיים מוחשיים, המתבטאים בשינויים של מצב וזמן בפעילות שסתום הדלק שבמערכת הזנת המנוע של המסוק." החלטת הרשם בוטלה והמצאה זו כן זכתה להירשם כפטנט. למידע נוסף אודות רישום פטנטים

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם