פרוביז'ינל אמריקאי

פרוביז'ינל אמריקאי | איתן יפהממציאים ויזמים רבים הרוכשים שירותי עריכת פטנטים מהמשרד, כבר שמעו עוד קודם על האופציה להגיש את ההגשה הראשונית של הבקשה לפטנט כפרוביז'ינל (provisional). פוסט זה ינסה להבהיר מעט מהו פרוביז'ינל ואיזה אפשרויות הוא יכל להעניק.

כאשר מתייחסים לפרוביז'ינל מתכוונים לרוב לפרוביז'ינל אמריקאי. הפרוביז'ינל נוסד במקור ככלי ליזמים בתחילת דרכם להגיש בקשה לפטנט בצורה זולה ללא כל החלקים הנחוצים בבקשה לפטנט אשר נערכה בצורה מקצועית ומלאה על ידי עורך פטנטים.

הדימוי שיכל להמחיש את השימוש שנועד למנגנון זה במקור הוא: נניח שאתה יזם בתחילת דרכך ללא פרוטה בכיס אשר עומד להיכנס לפגישה עם משקיע בכדי להציג בפניו את ההמצאה עליה עמלת.

בכדי לזכות בהגנה כלשהיא לגבי ההמצאה לפני שהיא נחשפת בפני המשקיע, אתה כיזם יכול עקרונית לפקסס למשרד הפטנטים האמריקאי את מחברת המעבדה שבה ההמצאה תועדה וכך לזכות לכאורה בהגנה ראשונית לגבי ההמצאה.

בקשה לפטנט מלאה מכילה כמה חלקים אשר פורטו בפוסטים קודמים (חלק רקע, summary, תיאור מפורט, תביעות). עלויות העריכה של בקשה לפטנט בצורה מלאה ומקצועית יכולים להקשות על ממציאים בתחילת דרכם, ולפי כך, נראה שפרוביז'ינל יכל להוות אופציה נוחה ליזמים בתחילת דרכם כדרך לקנות תאריך הגשה.

הבעיה אשר עלולה להתהוות באם אכן נוקטים בגישה זו של בקשה ארעית שאינה ערוכה בצורה מקצועית היא בחוזק ההגנה שרוכשים עם ההגשה.

פטנט אשר מתקבל וחולש על תחום חדשני ששווה כסף, באופן טבעי נבחן בקפדנות על ידי מתחרים בכדי לזהות אם יש בו נקודות תורפה והאם הוא אכן מונע כניסה לאותו תחום תוך העתקה של מרכיבים בהמצאה.

בדיקה שכזו של חוזק הפטנט עלי ידי מתחרים כוללת, בין היתר, עיון האם הבקשה אשר הוגשה במקור הכילה את כל ההיבטים עליהם נשען הפטנט שהתקבל בסופו של דבר.

אם לדוגמא מתגלה שמאפיין שמופיע בתביעות של פטנט שהתקבל, תואר במלואו לראשונה רק לאחר שנה כאשר בקשה נערכת בצורה מקצועית ומלאה – ליקוי שכזה יכל לגרור לאיבוד תאריך ההגשה המקורי ובכך לבחינה מחדש של הפטנט לאור פרסומים נוספים שפורסמו במועד מאוחר יותר.

הפרקטיקה של המשרד היא אכן להגיש ללקוחות רבים בקשות לפטנט כפרוביז'ינל, אולם תוך דגש על כך שהעריכה של הבקשה תהיה בצורה מלאה ומקצועית. אגרת ההגשה הזולה של פרוביז'ינל היא יתרון בפרט באם לאור התקדמות בפיתוח ההמצאה עולה צורך להגיש יותר מהגשה אחת בשנה הראשונה.

אחד ההבדלים שחשוב להכיר בין פרוביז'ינל להגשה רגילה, היא שהפרוביז'ינל יכל לחיות רק שנה אחת. זאת אומרת שלאחר שנה מההגשה חייבים להגיש בקשות המשך אם רוצים לנסות להמשיך ולהגן על ההמצאה.

בקשה רגילה לפטנט (לדוגמא בישראל) תמשיך להתקיים לאחר שנה ותתקדם לקראת בחינה שתגיע בבוא הזמן.

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו עכשיו 052-5017356
כלל הפרויקטים | משרד איתן יפה לרישום פטנט

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם