פטנטים ששינו את העולם בשנים האחרונות

אנו חיים כיום בעידן שבו טכנולוגיה הולכת ותופשת מקום מרכזי בהתפתחות הכלכלית והתעשייתית הגלובאלית ובחיזוק כושר ההתאוששות והעמידה של האנושות אל מול האתגרים הניצבים בפניה.

CRISPR-Cas9

בפוסט ה'מהפכה הגנומית' התייחסתי לאחד מתחומי הטכנולוגיה המרתקים בעידן זה, ודוגמא לאחד הפטנטים הבולטים בתחום הוא US8697359 המגן על ­כלי עריכה גנטי CRISPR-Cas9 המאפשר ביצוע שינויים בתא בודד של אורגניזם.

כיום משתמשים בכלי זה לגידולים חקלאיים, לבעלי חיים וכמו כן גם למטרות ריפוי של מחלות בבני אדם שעד לאחרונה לא היה להם מרפא, כגון לוקמיה.

כלי ה- CRISPR-Cas9 מאפשר על ידי גדיל RNA זיהוי של אזורי מטרה ב-DNA המעידים על פגם גנטי, אשר אז אנזים ה-Cas9 חותך ומוציא מתוך רצף ה-DNA. באופן זה בעתיד הלא רחוק נוכל להציע טיפולים במחלות שעד כה לא היה להם מרפא, על ידי הסרה של הפגם גנטי המהווה את המקור לחולי.

Bio manufacturing

תחום טכנולוגי נוסף ומרתק אשר טומן בחובו פוטנציאל עצום הוא bio manufacturing שבו מיקרובים אשר ה-DNA שלהם עבר תהליך הנדוס, משמשים במכלי תסיסה (באופן דומה להפקת בירה ויין) ליצור מגוון חומרים, כגון משי ופלסטיק – ובפרט פרוטאינים המהווים תחליף לבשר אשר הצריכה שלו בעייתית להתפתחות ברת-קיימא של האנושות.

העלות האנרגטית והכספית הכרוכה בהפקת תחליפי בשר המבוססים על פרוטאינים המיוצרים באופן זה, נמוכה בכמה סדרי גודל מהטכניקות הנהוגות כיום להפקת בשר הכוללות שלבים כגון גידול מזון (לדוגמא תירס) אשר ממנו בעלי חיים ניזונים, ושלבים נוספים עד אשר הבשר מוכן למאכל.

חברות הפעילות כיום בתחום יצור תחליפי בשר באופן זה כוללות את Impossible foods אשר מגנה על הטכנולוגיה שהיא מפתחת בפורטפוליו פטנטים נרחב.

התקווה היא שעד לתום המאה הנוכחית מרבית המולקולות שבהם אנחנו משתמשים וצורכים ייוצרו בטכנולוגיות מסוג זה.

מדפסות תלת מימד

המפעלים התעשייתיים המוכרים לנו כיום, מאורגנים באופן היסטורי כמכונה מורכבת הכוללת סדרה של תהליכי יצור המיועדים להפקה סדרתית של מוצר יחיד.  כך מקובל לייצר מאז המהפכה התעשייתית.

במאה הנוכחית אנחנו עומדים לעבור יותר ויותר ליצור המבוסס על מדפסות תלת-ממד, כאשר מדפסת נתונה לא מוגבלת אך ורק לייצור של מוצר יחיד, אלא ליצור של מגוון מוצרים שונים, הניתנים להגדרה על ידי תוכנה.

חברה Stratasys האמריקאית-ישראלית מהווה דוגמא מעניינת לחברה חדשנית בתחום מדפסות התלת ממד, אשר פעילה במיוחד בתעשיית המטוסים והחלל, שם הטכנולוגיה המוגנת פטנט שלה עוברת סדרה של בדיקות והתאמות לתקנים המחמירים ביותר.

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו עכשיו 052-5017356
כלל הפרויקטים | משרד איתן יפה לרישום פטנט

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם