מהם הקריטריונים לפטנט

בסרטון זה נגיע בחוקת הפטנטים.

בסקיצה הזו אני מציג תסריט של לקוח שמגיע לעורך פטנטים ומתחיל לספר לו על המצאה. היזם אומר לעורך שהכול נמצא במאמר שהוא פרסם.

עורך פטנטים ששומע את הדבר הזה, נזעק מייד וצועק "novelty":
1st basic condition for obtaining a patent

אחד העקרונות הבסיסיים לאפשרות לקבל הגנה פטנטית זה שההמצאה לא פורסמה קודם. במקרה כזה ויש לא מעט מקרים כאלו של אקדמאים שמפרסמים את הרעיונות שלהם לפני שביקשו הגשה לפטנט לא במודע, בארה"ב יש זמן חסד ואולי בעוד כמה מדינות. בשאר מדינות העולם אם פרסמת באופן ברור את ההמצאה, לא ניתן להגיש בקשה להגנה על פטנט.

איך חוקי הפטנטים מגדירים את הNOVELTY. אדם רשאי להגנה פטנטית על אמצאה חדשה. 

הקריטריון לstate of the art הוא מאוד קשיח:

something is availabe to the public if only a single member of public can gin access and no obligation to maintain secrecy

לדוגמא יש איזו ספריה שנמצאת באיזו עיירה, ספריה שלכל אחד יכולה להיות גישה אליה, אז עצם נוכחות הספר שמתאר את ההמצאה שעבורה התקבל פטנט, עצם הנוכחות של הספר באותה ספריה במועד מוקדם  יותר להגשה של אותו פטנט, מכריעה שהרעיון הזה כבר ידוע, גם אם אף אחד תאורטית לא פתח את הספר. הרף הזה הוא מאוד קשיח לגבי מה נלקח בחשבון כשמכריעים עם האמצאה היא חדשה או לא.

עקרון Obligation to maintain secrecy

לרוב ממציאים חייבים לחלוק עם שותפים או אנשים שהם צריכים להתייעץ עם אנשים שמומחים בטכנולוגיות משיקות איך לממש את ההמצאה כן יש צורך לחשוף את האמצאה לפני שהגשת בקשת לפטנט. חשוב להקפיד להשתמש בהסכמי סודיות בנושא פטנטים. כך שאף אחד לא יטען שהחשיפה היא פומבית. יש המון סיפורים שפטנטים נפלו בגלל אי הקפדה על השלבים הראשונים.

Novelty

יש אמצאה – יש פרסום קודם אז לא ניתן לקבל פטנט אבל נניח שאנחנו עוברים את הרף הזה. 

יש לי אמצאה – אם יש שני פרסומים או יותר שאם מאחדים אותם ביחד, וזה מובן מאליו שאם נאחד אותם נקבל את האמצאה אז גם כאן אנחנו לא עומדים בקריטריון, צריך לעמוד עול של התקדמות המצאתית, אותו ניצוץ המצאתי.

איך חוקי הפטנטים מגדירים משהו שנחשב שאמצאה שזכאית להגנה:

An invention shall be cosidered as involving an inventive step if, having regard to the state of the art' it is not obvious to be a person skilled in the art

יש פה שאלה של  "מובנות מאליה" של obviousness, לעיתים זה יכול להראות כמשהו שרירותי, זה ענין של השקפה על פניו. אבל יש חוקים ופרוטוקולים איך לעמוד ברף.  בנש

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם