הגשתם בקשה לרישום פטנט? חשוב שתדעו!

בקשה לרישום פטנטרישום פטנט שלב "הבחינה"

בקשת רישום פטנט לאחר שהוגשה עוברת בשלב כלשהוא בחינה ע"י בוחן פטנטים של משרד הפטנטים של המדינה אשר בה הבקשה הוגשה.

לאור ריבוי של הגשות במשרדי הפטנטים בעולם התור להיכנס לבחינה יכל לארוך כמה שנים (שנה, שנתיים או יותר – תלוי לדוגמא במדינה ובתחום הטכנולוגי של ההמצאה).

ישנן דרכים לקצר את הבחינה, חלקן כרוחות באגרות המעמיסות עלויות נוספות על הממציא, אולם במרבית המקרים פרק הזמן שננקב די מייצג.

בבחינה, בוחן הפטנטים מסתכל על תאריך ההגשה או תאריך דין הקדימה של הבקשה – ואז מבצע חיפוש מתאריך זה אחורה במטרה למצוא פרסומים קודמים רלוונטיים.

על בסיס הפרסומים שנמצאו, הבוחן אז מגבש חוות דעת לגבי הפטנטיבליות של הבקשה, הכולל בחינה באם הבקשה חדשה ומכילה התקדמות המצאתית לאור הפרסומים הקודמים שנמצאו.

דוח הבחינה אז נשלח לממציא, לרוב דרך עורך הפטנטים המטפל בבקשה. בתשובה לדוח הבחינה ניתן לטעון כנגד ההשגות של הבוחן באם נראה שאינן מבוססות דיים ו/או לבצע צמצום של התביעות בבקשה בכדי להתרחק מהפרסומים שנמצאו.

התביעות

חלק הבקשה העיקרי אשר עובר בחינה הוא כאמור התביעות (claims) ניתן לקרוא עוד על תביעת פטנט כאן

העלויות הכרוכות בבחינה הן בעיקר עבור שעות עבודה של עורך הפטנטים, כאשר במרבית משרדי הפטנטים בעולם אין אגרות לאומיות בשלב זה.

לרוב, ישנן כשניים או שלושה סיבובי בחינה אשר בסופם בעלי הבקשה מקווה לשכנע את הבוחן לגבי כשירות ההמצאה המתוארת בבקשה לפטנט.

סיום הבחינה יכל להביא לדחייה של הבקשה לפטנט או לקיבולה כפטנט באם הצלחנו לשכנע את הבוחן לגבי כשירות ההמצאה המנוסחת בתביעות.

באם הצלחנו לעבור את הבחינה, הפטנט יהיה בתוקף במדינה שבה הבחינה התקיימה למשך עשרים שנה ממועד ההגשה באותה במדינה.

ערעור על החלטה

באם לא הצלחנו לעבור את הבחינה, ניתן לעיתים לנסות לערער על מסקנות הבוחן או לנסות אסטרטגיית תביעות שונה, לדוגמא בבקשת חלוקה הנובעת מתוך הבקשה שסורבה.

 

תביעות המשמשות לדוגמא בבקשת חלוקה חייבות למצוא בסיס בבקשה המקורית כפי שהוגשה, ולכן חשוב כאשר עורכים בקשה חדשה לפטנט לנסח תביעות מרובות ככל שניתן לגבי מגוון ההיבטים ההמצאתיים אשר ניתן לזקק מההמצאה.

הפוסט הקודם claims claims claims (אליו כבר הפנתי מעלה) התייחס בדיוק לסוגיה חשובה זו של ריבוי תביעות אשר יש להקפיד שיתקיים בזמן עריכה של בקשה לפטנט חדשה. פרקטיקה אשר אם תאומץ בתחילת הדרך תעזור למצות את האפשרויות לצלוח בבטחה את הבחינה של הבקשה בבוא היום תוך רכישה של הגנה מיטבית להמצאה.

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו עכשיו 052-5017356
כלל הפרויקטים | משרד איתן יפה לרישום פטנט

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם