התביעות = The Claims

בקשה לפטנט מכילה כמה חלקים, אשר מטרתם לספר את סיפור ההמצאה, כאשר שיאו של הסיפור בא לידי ביטוי בתביעות (או באנגלית claims). במילים אחרות, חלקיו השונים של בקשה לפטנט (או פטנט) מטרתם לתמוך בתביעות – אשר מהוות את החלק העיקרי והכי חשוב בבקשה לפטנט (או פטנט).

בבקשה לפטנט אשר עדיין לא התקבלה כפטנט, התביעות מגדירות במילים את המונופולין אשר אליה הבעלים של הבקשה מכוון. בפטנט אשר התקבל במדינה מסוימת, התביעות מגדירות את המונופולין אשר משרד הפטנטים באותה מדינה הסכים להעניק לבעלי הפטנט.

בבואנו לערוך בקשה לפטנט יש חשיבות עליונה לניסוח תביעות רבות ככל שניתן. יש לכך סיבות רבות, כאשר אחת המרכזיות שבהם היא שהתביעות הן ההוכחה החותכת להיבטים המצאתיים אשר בעלי הבקשה לפטנט ראה אל מול עיניו כאשר הגה את ההמצאה. היכולת להצביע על תביעות אשר הופיעו בבקשה המקורית כפי שהוגשה היא במקרים רבים קריטית, לדוגמא כאשר עומדים מול בוחן או ערכאות התנגדות – אשר מנסים לצמצם את המונופולין אשר בעלי הבקשה לפטנט מנסה לקבל.

תביעות מתחלקות לתביעות 'בלתי-תלויות' ולתביעות 'תלויות'. תביעות 'בלתי-תלויות' מטרתם להגדיר את עיקר ההמצאה אשר בעלי הבקשה לפטנט מעריך שיש לו סיכוי לקבל. תביעות 'תלויות', כשמם כן הם – נסמכות על התביעות ה'בלתי-תלויות' ומוסיפות עליהם מאפיינים המצאתיים.

בדוגמא פשוטה: נניח שהמצאה מסוימת מתייחסת ל-'כוס עם ידית' (בהנחה שעד למועד ניסוח הבקשה היו רק כוסות ללא ידיות). תביעה 'בלתי-תלויה' המכוונת לכוס שכזו ניתן לנסח כך:

  • כלי קיבול המיועד להכיל נוזל שתיה, ואשר מכיל אמצעי אחיזה לנשיאת כלי הקיבול.

תביעה 'תלויה' מס' 2 בדוגמא זו ניתן יהיה לנסח כך:

  • כלי הקיבול לפי תביעה מס' 1, כאשר אמצעי האחיזה עשוי מחומר אחר מאשר כלי הקיבול.

בבקשה לפטנט אשר עומדת לבחינה, הדיון עם הבוחן מתבצע דרך התביעות של הבקשה. בוחן הפטנטים מתחיל בתביעות ה'בלתי-תלויות' של הבקשה ובוחן האם הם חדשות ומכילות התקדמות המצאתית. אם לדוגמא תביעה מסוימת לא עומדת ברף לפטנטביליות, בוחן הפטנטים אמור להמשיך ולבחון האם התביעות ש'תלויות' בה פטנטביליות. אם לדוגמא הוא מצא שתביעה 'תלויה' מס' 2 מוסיפה מאפיין חדש אשר מכיל גם התקדמות המצאתית, אזי ככל הנראה ניתן יהיה לקבל פטנט על בסיס תביעה 'בלתי-תלויה' חדשה המכילה את תביעה מס' 1 בצירוף תביעה מס' 2.

בפטנט אשר התקבל, המונופולין אשר הוא מקנה לבעליו מוגדר באופן הרחב ביותר דרך התביעות ה'בלתי-תלויות', כאשר התביעות ה'תלויות' מגדירות מאפיינים נוספים אשר אם גם הם מופרים על ידי מפר פוטנציאלי – יש בכך בכדי להעיד על עומק וחוזק ההפרה של הקניין המוגן בפטנט.

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו עכשיו 052-5017356
כלל הפרויקטים | משרד איתן יפה לרישום פטנט

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם