איך להאיץ רישום של פטנט

משלב רישום והגשה של בקשה לפטנט עבור המצאה חדשה, ועד למועד שבו מתקבל פטנט שאתו ניתן למנוע העתקה של ההמצאה, יכול לעבור זמן לא מועט. לדוגמא, ממועד הגשה של בקשה לפטנט בארה"ב ועד שהבחינה של הבקשה לפטנט מתחילה במשרד הפטנטים האמריקאי, יכולים לעבור שנה או שנתיים לפחות.

האם להאיץ רישום פטנט?

לעיתים, התארכות הזמן עד לבחינה של הבקשה לפטנט יכולה להיות לעזר לממציא, אף על פי שההיגיון הפשוט יתכן ואומר אחרת.  אם לדוגמא יש אי וודאות אצל הממציא לגבי הסיכוי להצליח בבחינה ולקבל בסופו של יום פטנט, אזי שיהוי זה עד למועד תחילת הבחינה יכול להשאיר מתחרים פוטנציאלים בערפל לגבי האפשרות להעתיק את ההמצאה.  יחד עם זאת, אם יש כוונה להאיץ בחינה של בקשה לפטנט, יש מגוון אפשרויות לעשות זאת.

בחינה אל אתר

בישראל לדוגמא ניתן לזרז את פרק הזמן עד למועד לכניסה לבחינה, על ידי הגשה של בקשה לבחינה אל-אתר.  ניתן לבקש בחינה אל אתר אם הבקשה לפטנט הוגשה לראשונה בישראל ויש כוונה תוך שנה להתבסס עליה לדין קדימה להגשות במדינות נוספות.  גילו של ממציא, אם הוא מעל שבעים, יכול גם להוות עילה לזירוז הבחינה.

PPH

מנגנון נפוץ נוסף לזירוז בחינה הוא ה-Patent Prosecution Highway.  על פי מסלול זה, אם ממציא הצליח לקבל דוח בחינה חיובי לפחות לגבי חלק מהתביעות של בקשה לפטנט במדינה ראשונה, אזי הוא יכל במדינות נוספות שבהן הגיש את אותה בקשה לפטנט, לבקש מסלול מזורז לבחינה.  התנאי הוא שעליו להתיישר עם התביעות שהבוחן במדינה הראשונה אישר.  יחד עם זאת, אין חובה על משרדי פטנטים לקבל את חוות הדעת שניתנה במדינה הראשונה, אולם לעיתים מסלול זה אכן יכל לקצר את הזמן עד לקבלה של פטנט מאושר.

PACE

מנגנון ה-PACE מהווה דוגמא ספציפית לאפשרות לזרז בחינה של בקשה לפטנט באירופה. כל מגיש של בקשה לפטנט באירופה יכל לבקש להיבחן במסלול מהיר זה בכל שלב של הבחינה מול משרד הפטנטים האירופי (ה-EPO).  אחד התנאים להימצאות במסלול מהיר זה הוא שלא ניתן לבקש ארכות זמן למתן מענה לבחינה.  אם תוך כדי בחינה של בקשה לפטנט במסלול ה-PACE, מגיש הבקשה מבקש ארכת זמן למתן תשובה, אזי הבקשה לפטנט מידית יוצאת מהמסלול המהיר.

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו עכשיו 052-5017356
כלל הפרויקטים | משרד איתן יפה לרישום פטנט

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם