חלק הרקע = Background

 

פוסט שלישי זה בסדרה הנוגעת לחלקים השונים שממנה בקשה לפטנט בנויה, מגיע לאחר פוסט קודם לגבי התביעות (claims), וזה שבה לאחריו לגבי התיאור המפורט (detailed description).

פוסט זה מתייחס לחלק הרקע (background) המופיע בתחילת בקשה לפטנט, כאשר לגבי אופן עריכת חלק זה, ניתן לציין כמה גישות, שניים מהם להלן.

גישה ראשונה שניתן לכנות כשמרנית יותר, דוגלת בתיאור יחסית מדוקדק של הידע הקודם בתחום ההמצאה, תוך שימת דגש לציטוט יחסית נרחב של פרסומים קודמים לגבי המאפיינים השונים אשר אליהם הבקשה החדשה לפטנט מכוונת את החידוש וההתקדמות ההמצאתית שבה.

גישה אחרת אשר ניתן לתאר כפשטנית יותר אומרת, בוא נתאר בתמצית את הרקע הכללי של ההמצאה תוך מתן מספר מועט של ציטוטים קודמים.

ללא קשר לאיזו גישה בוחרים – נקודה ראשונה אשר עליה חשוב לשים לב, היא להימנע מהבעת עמדה כלשהיא לגבי מה כל פרסום אשר מצטטים מגלה.  דרך זהירה לעשות זאת היא להעתיק פחות או יותר אל תוך חלק הרקע של הבקשה לפטנט את ה-abstract של הפרסום הקודם שאותו מצטטים.

בעריכה של בקשה לפטנט יש לתת את הדעת לתאר בצורה מספקת את המאפיינים והאלמנטים השונים הנחוצים לביצוע ההמצאה – כאשר את חלק הרקע ניתן לראות כאמצעי לעמידה במטלה זו.

בקשה לפטנט היא הרי הסכם בין ממציא למדינה, כאשר בתמורה להעשרת הידע תוך מתן של לפחות דוגמא אחת לגבי איך ניתן לבצע את ההמצאה – המדינה מעניקה לממציא מונופולין לעשרים שנה.

אם דרך סקירה של הידע המצוי בתחום ההמצאה, משכילים להביא דוגמאות קיימות למאפיינים או אלמנטים אשר נחוצים לביצוע ההמצאה, אזי ניתן להימנע מתיאור מפורט של מאפיינים אלה בגוף הבקשה.

לדוגמא, אם החידוש בהמצאה מסוימת מתמקד במסך מגע חדשני לטלפון חכם – אין צורך בהכרח לתאר איך טלפון חכם עובד – כאשר במקום זאת ניתן לצטט בחלק הרקע סוגי מכשירים חכמים קיימים שאליהם ניתן ליישם את מסך המגע החדש בכדי לוודא שברור למי שקורא את הבקשה לאיזה סוג של מכשירים מיועד המסך החדשני.

לעיתים, כאשר באים לתאר המצאה חדשה – יש רצון להימנע מגילוי עודף של פרטים לגבי אלמנטים מסוימים של ההמצאה – אשר יקלו על העתקתה על ידי מתחרים. אסטרטגיה שבה ניתן לנקוט בכדי לנסות ולהימנע מגילוי עודף שכזה, היא לצטט בחלק הרקע פרסומים קודמים המדגימים אלמנטים כללית דומים לאילו שבהמצאה – אשר בהם ניתן להשתמש בהמצאה המתוארת, אף אם לא באותה יעילות.

יחד אם זאת חשוב לציין שבהימנעות מתיאור מפורט של אלמנטים בהמצאה יש סכנה – בכך שצדדים שלישיים יוכלו על בסיס גילוי לא מספק שכזה לתקוף את תקפות הבקשה לפטנט, ככזו שאינה עומדת ברף הגילוי הנדרש המצדיק מתן פטנט.

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו עכשיו 052-5017356
כלל הפרויקטים | משרד איתן יפה לרישום פטנט

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם