סיכום ההמצאה = Summary of the invention

חלק ה-Summary המופיע בראשית מסמך הפטנט עלול לאבד מייעודו אם הוא מהווה שכפול בלבד של התביעות.

אספקטים של המצאה אשר מופיעים בחלק ה-summary נחשבים לרוב ככאלה אשר תוארו בבקשה לפטנט בהקשר כללי – ולפיכך חלק זה של הבקשה יכול לשמש כאפסניה למאפיינים שבהם ניתן לדוגמא להשתמש ביתר קלות בעת שינויי תביעות במהלך בחינה.

אם ננסה לדוגמא בתגובה לדוח בחינה להשתמש במאפיינים אשר תוארו רק בתצורה מסוימת ב-detailed description בכדי לצמצם תביעה – יתכן וניתקל בטענה שמכיוון שתוארו בהקשר הספציפי של התצורה – אזי שאר המאפיינים שתוארו יחד אתה צרכים להיכנס גם כן לתביעה – דבר שעלול להוביל לקיבול של פטנט צר מדי.

לכן אם חלק זה של ה-summary ינוצל כראוי בכדי לתמוך ב"סיפור" ההמצאה ניתן יהיה לחזק בעזרתו את נכס הקניין הרוחני המגולם בחלקיו השונים של הפטנט (ראו פוסטים קודמים לגבי חלקי הבקשה: background, detailed description, claims).

דרך אחת להשתמש ב-summary היא לטמון בתוכו מילים נרדפות למאפיינים שבהם נעשה שימוש בתיאור ההמצאה ובפרט בתביעות. ניתן לדוגמא להעתיק את תוך ה-summary חלקים מהטקסט המופיע בתביעות תוך הוספת מילים נרדפות למאפיינים ולתיאורים שבטקסט זה.

בהקשר זה חשוב לציין שכדאי גם להוסיף אזכור לאפקטים ותועלות הנובעים מהמאפיינים שבתביעות – בכדי לחזק את הקשר בין מאפיינים מבניים (structural limitations) הנתבעים בפטנט והאפקטים המיוחדים (special effects) שהם תורמים לאופן מימוש ההמצאה.

אחד מהשימושים היותר ייחודיים שבהם ניתן לעשות ב-Summary הוא להשתמש בחלק זה גם כמקום אפסון לטקסט והסברים שהממציא עצמו העביר לעורך הפטנטים.

לתיאורים שכאלה מפי הממציא יש לתת יחס מיוחד מכיוון שלעיתים – באופן הניסוח הספציפי שבו הוא או היא בחרו לתאר את ההמצאה – מוטמנים אספקטים או הקשרים המצאתיים אשר חשוב שלא יאבדו.

את חלק ה-summary ניתן אם כך לתאר כהזדמנות נוספת לעורך הבקשה לפטנט, לאחר שיגע ותיאר בפרוטרוט את ההמצאה – לקחת פסק זמן בכדי ולהתבונן ולבחון שוב את אסטרטגיית ההגנה שבחר להמצאה לפני שהבקשה מוגשת.

יש לזכור שבקשה לפטנט פעם שהוגשה – ובפרט בתום השנה הראשונה מההגשה תחת אמנת פריז – מהווה מעין נושאת מטוסים אשר יצאה לדרכה – כאשר רק תחמושת המילים אשר עליה יכולה לשמש את בעלי הבקשה בכדי להתגבר על השגות שיעלו בעת בחינה בעתיד.

לכן – תשומת הלב למילים ולתיאורים אשר נבחרו בכדי לאפיין את ההמצאה – כולל יחסי גומלין בין האספקטים השונים של הבקשה – היא קריטית בכדי לתת הגנה מיטבית לבעלי הבקשה לפטנט ששכר את שירותי עורך פטנטים בכדי להגן על הקניין הרוחני שהגה.

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו עכשיו 052-5017356
כלל הפרויקטים | משרד איתן יפה לרישום פטנט

חיפוש פטנט | רישום פטנט | ניהול תיק פטנטים

צרו איתנו קשר

ייעוץ ראשוני

השאירו פרטים
ואחזור אליכם בהקדם